plnlenfrdeitrues

Święto Plonów w Zalewie Wyróżniony

Święto Plonów w Zalewie

W niedzielę 2 września 2018 r. w Zalewie odbyło się Święto Plonów zorganizowane przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Zalewie i Urząd Miejski w Zalewie.
Święto Plonów rozpoczęła uroczysta koncelebrowana Msza Święta Dziękczynna poprowadzona przez Księdza Proboszcza Stanisława Gajewskiego oraz Księdza Wikariusza Michała Bika w kościele pod wezwaniem św. Jana Ewangelisty w Zalewie. Wierni wraz z kapłanami dziękowali za plony oraz chleb, który jest symbolem trudu rolnika, urodzaju i dostatku. W trakcie mszy świętej poświęcone zostały wieńce dożynkowe oraz wszystkie płody rolne złożone jako dar z tegorocznych zbiorów. Na zakończenie uroczystości kościelnych Starostowie Dożynek Małgorzata Matusik oraz Jacek Smagała złożyli na ręce Burmistrza Zalewa Marka Żylińskiego chleb, którym symboliczne podzielono się z mieszkańcami gminy oraz gośćmi. Uroczystości kościelne uświetniła swoim występem Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Rybna. Poprowadziła ona korowód dożynkowy na plac przy scenie letniej, gdzie odbyła się dalsza cześć uroczystości.
Oficjalnego otwarcia Gminnego Święta Plonów dokonał Burmistrz Zalewa Marek Żyliński ze Starostami Dożynek oraz Wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Zalewie Edwardem Całką. Po oficjalnym otwarciu Święta Plonów przedstawiciel Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej Tadeusz Kowalski wręczył wyróżnienia rolnikom Państwu Teresie i Stanisławowi Wieliczko oraz Panu Grzegorzowi Kurkowskiemu, za wzorowe osiągnięcia w prowadzeniu gospodarstwa i w produkcji mleka.
Następnie zaprezentowano i ośpiewano wieńce przygotowane przez Sołectwa: Urowo, Jerzwałd, Bądki, Półwieś, Duba, Boreczno, Wieprz oraz Jaśkowo.
Jury spośród wieńców wybrało najładniejszy, który reprezentować będzie Gminę Zalewo podczas wojewódzkich uroczystości dożynkowych w Olsztynku w dniu 16 września 2018 roku. Za najładniejszy wieniec dożynkowy tegorocznego Święta Plonów uznano wieniec wykonany przez Sołectwo Wieprz. Wyróżniony został także wieniec z Sołectwa Półwieś. Wszystkie zaprezentowane wieńce spełniały kryteria regulaminowe konkursu i zostały docenione. Sołectwa otrzymały nagrody pieniężne ufundowane przez Gminę Zalewo oraz Zakład Handlowo Usługowy AGROMECH - Krzysztof Kowalewski.
W tym roku po raz trzeci podczas dożynek wręczono nagrody i puchary za najciekawszy witacz o tematyce dożynkowej. Komisja oceniająca witacze brała pod uwagę przede wszystkim pomysł, wkład pracy, walory estetyczne, użyte materiały. W tym roku najciekawszym witaczem uznano witacz z Sołectwa Jerzwałd, natomiast wyróżnienie przyznano Sołectwom Półwieś i Gajdy.
W dalszej części uroczystości odbyło się wręczanie pucharów dla uczestników Turnieju Siatkówki Plażowej o Puchar Starostów Święta Plonów. Zwycięzcami Turnieju zostali Panowie Mateusz Jaworski i Rafał Kusiak z Ostródy.
Po raz trzeci podczas Święta Plonów odbyły się „Potyczki Sołtysek i Sołtysów”, którzy rywalizowali między sobą w konkurencjach sportowych. Udział wzięło 12 osób – sołtysów i przedstawicieli rad sołeckich z terenu gminy Zalewo. Zwycięzcą rozgrywek została Pani Sylwia Smagała, drugie miejsce zajął Pan Zenon Ciarciński, a trzecie Pani Paulina Macikowska. Potyczki bardzo sprawnie poprowadził Dyrektor Zespołu Szkół w Borecznie Ryszard Zakrzewski z pomocą Pana Adama Charkawy. Nagrody zwycięzcom ufundowała Pani Agnieszka Bielińska – ULTRA UBEZPIECZENIA. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe i medale.
Po emocjonujących rozgrywkach mieszkanki gminy Zalewo wystąpiły w skeczu pt. „A u nas też jest wesoło”. Panie wcielając się w różne role pokazały, że można czasem pośmiać się z samych siebie. Pani Halina Krajnik zagrała „zakręconą sołtysową”, Pani Wioletta Sostek „dziewczynę z sąsiedztwa”, Pani Teresa Głozak „oko wsi”, Pani Justyna Szczurek „panienkę z okienka”, Pani Anna Gawlińska „cygańską duszę”, Pani Fryderyka Małachowska „radną bez auta” natomiast rolę „szalonej Anki” zagrała Anna Brędowska - reżyser i scenarzysta przedstawienia (korekty i poprawki scenariusza dokonała Pani Wioletta Żołądkiewicz).
Podczas tegorocznych dożynek wystąpił lokalny zespół „Jezioranki”, który otrzymał z rąk Przedstawiciela Rady Powiatowej Warmińsko - Mazurskiej Izby Rolniczej Tadeusza Kowalskiego puchar i wyróżnienie za wkład w pielęgnowanie folkloru, obyczajów i kultury ludowej oraz wartości polskiej wsi.
Następnie podsumowano konkurs kulinarny na najsmaczniejsze przetwory warzywno-owocowe. Do konkursu zgłoszono dziewięć rożnych przetworów - od sałatek po soki, nalewki ziołowe, grzybki marynowane, dżemy. Komisja wyłoniona z publiczności nagrodziła 3 osoby. I miejsce zdobyła Pani Wioletta Sostek za sałatkę kalafiorową, II miejsce zajęła Pani Halina Krajnik za prawdziwki w zalewie octowej, a trzecie miejsce przypadło Panu Adamowi Charkawy za dżem z cukinii. Po degustacjach smakowych przyszedł czas na emocje muzyczne. Na scenie zaprezentował się zespół „Słowiańska Dusza”. Chociaż członkowie zespołu pochodzą z różnych krajów (z Polski, Ukrainy i Białorusi), to łączą ich wspólne słowiańskie korzenie. Śpiewają razem dla przyjemności obcowania z piękną muzyką. Po koncercie „Słowiańskiej Duszy” publiczność do północy bawił zespół „Flash”.
Gorące podziękowania organizatorzy kierują do Sołectw Dobrzyki, Urowo, Wieprz oraz Boreczno za przygotowanie stoisk ze swojskim jadłem oraz wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania tegorocznych obchodów Święta Plonów w Zalewie: Panu Andrzejowi Brejcie, Panu Tadeuszowi Teodorskiemu, Państwu Helenie i Zenonowi Białkowskim, Panu Krzysztofowi Kowalewskiemu, Pani Agnieszce Bielińskiej, Pani Magdalenie Kierbedź oraz Firmie PGB.

 

Ostatnio zmienianypiątek, 07 wrzesień 2018 08:49
1
0
0
s2smodern
powered by social2s
Powrót na górę